Otelimiz Hakkında

Kapadokya Ihlara Konakları

Kapadokya Ihlara Konakları otelinin balayı ve aile odaları, muhteşem manzaralı teras alanları, şömineli kemer ve mağara mekânları, restoranlarımız, hizmetlerimiz ve daha pek çok bilgiyi bu sayfada görebilirsiniz.

Kapadokya Ihlara Konakları & Caves Hotel, Dünyaca ünlü Ihlara Vadisine 15 km mesafedeki tarihi bir kasaba olan ve Kapadokya'nın başlangıç noktası olarak tabir edilen Güzelyurt ( eski adı ile Gelveri ) da yer almaktadır. Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Ihlara Vadisi tarih ve doğanın iç içe bulunduğu muhteşem bir güzelliğe sahiptir.

1924 Mübadelesine kadar Ortodoks nüfusun yaşadığı Güzelyurt aynı zamanda Kapadokya’nın en büyük ve en önemli yerleşimlerinden de birisiydi. Otelimizin bulunduğu lokasyon yeraltı şehirlerine de oldukça yakın konumdadır. Güzelyurt ile ilgili detaylı bilgi aşağıda yer almaktadır.

Kapadokya Ihlara Konakları asırlık tarihi konakların ve antik sokakların arasında kemer taş mimarinin en güzel örneklerinden birisi olarak Kapadokya ziyaretçilerinin her geçen gün daha fazla ilgisini çeken eşsiz bir Konak oteldir.

Kapadokya Ihlara Konakları & Caves Hotel bu tarihi asırlık antik konakların restore edilerek, geleneksel olarak özenle dekore edilmesiyle Kapadokya balayı ziyaretçilerinin, Kapadokya’nın ruhuna uygun şekilde konaklaması için hizmete sunulmuştur. Birbirine yakın ve yan yana Antik 5 konaktan oluşan otelimizin her bir konağı ve her bir kemer-mağara odası büyüleyici ve mistik bir atmosfere sahiptir. ( Karamanlı Konak, Selçuklu Konağı, Akıncı Konak, Hitit Konağı, Antik Gelveri Cave Konak, ,Selanik Konağı ).

Zamanda yolculuk hissi verircesine tarihin içinde yaşamanızı mümkün kılabilen asırlık konaklarımız ve büyüleyici odalarımızın her biri farklı özelliklere ve güzelliğe sahip olup Kapadokya balayı ziyaretçilerini her seferde farklı bir maceranın içine çekmeye hazırdır. Balayı odalarımızın bir kısmı cave oda ( mağara oda ) şeklinde yeraltı şehri gibi kaya oyma şeklinde olup diğerleri ise Yörenin doğal taşı ile Ortodoks Karamanlı taş ustaları tarafından inşa edilmiş tarihi kemer odalar şeklindedir. Yazın serin kışın sıcak olan kemer ve mağara odalar ayrı bir dinginlik ve huzur vermektedir.

Asırlık Konaklarımızın bir tanesi ise kıymetli misafirlerimiz için otel restaurantı olarak hizmet vermekte olup ( Kemer ve Mağara mekânlara sahiptir) 150 kişilik kapasiteye sahiptir. Ana Restorantımız dışında ayrıca cave ( mağara) tarzı şarap evimiz, hoşça vakit geçirebileceğiniz şömineli lobi cafe barımız(Akıncı Cafe Bar), şömineli ala carte mağara restaurant(Antik Cave Restaurant) ve büyük mağara eğlence mekanımız (Antik Cave Cafe Bar ) ve teraslarımız bulunmaktadır. Otelimizin sahip olduğu muhteşem Hasan Dağı ve Manastır Vadisi manzarasının yanı sıra hemen yürüyüş mesafesinde bulunan Manastırlar Vadisi, St Gregorius Kilisesi, Anargios Kilisesi, Gelveri Yeraltı Şehirleri, Analipsis Kilisesi ve Gelveri‘nin antik sokakları da otelimize ayrı bir anlam ve değer katmaktadır.

Otelimizin Ulaşım olarak da oldukça iyi bir konumdadır. Ankara Niğde Otobanına yaklaşık 20 dakika mesafede yer almakta olup Nevşehir Havalimanına ise 45 dakika uzaklıkta bulunmaktadır.

Kapadokya'nın keşfi için macera ve gizem dolu bir yolculuğa çıkarken, Kapadokya’nın mistik ve büyüleyici atmosferine sahip eşsiz bir otel olan Kapadokya Ihlara Konakların da konuğumuz olmanız halinde sizlerde birer Kapadokya aşığı olacaksınız.


GÜZELYURT/GELVERI


Roma döneminde Karballa, Bizans döneminden sonra Gelveri ismiyle anılan ilçeye 1965 yılından sonra Güzelyurt ismi verilmiştir. 1924 nüfus mübadelesi ile birlikte Güzelyurt da yaşayan Ortodoks nüfus(yaklaşık 4500 kişi) Yunanistan’a göç etmiştir. Güzelyurt da bulunan tarihi konaklar 1924 yılına kadar burada Ortodokslar tarafından yapılmıştır.

Bölgenin kolay işlenebilir ve dayanıklı volkanik tüflerle kaplı oluşu konut mimarisine direk olarak etki ederek yörede inşa edilen yapılarda yapı malzemesi olarak kullanılmıştır. Konaklar mimari açıdan değerlendirildiğinde, halk arasında kemerli oda olarak tanımlanan, tonozların içten kemerler ile desteklenmiş olduğu düzgün kesme taş ile inşa edilmiş yapılardır. Odaların bu şekilde kemerler ile desteklenmiş olması konakların çok katlı yapılmasına olanak sağlamıştır. Aynı zamanda bir çok konakta zemin katlar mağara oda olarak tasarlanmıştır.

Periler Diyarı Kapadokya da; tarihi ve doğal dokusu en iyi korunan yerleşimlerden birisi olan Güzelyurt-Gelveri manastır yaşamının ilk başladığı yer olan Manastırlar vadisi, St Gregorious kilisesi ( kilise cami), Gelveri yeraltı şehirleri, Kızıl kilise (Red Church), Yüksek kilise (Analipsis Church), Sivişli kilise (Anargios church) gibi pek çok tarihi ve kültürel yapıta sahip olmasının yanısıra Ortodoks Karamanlılar tarafından yapılan yüzlerce antik Gelveri evlerini ve antik sokaklarını da barındırmakta ve her geçen gün artan ilgi sayesinde Kapadokya'nın en çok ziyaret edilen kasabalarından birisi olmaktadır.

Tarihi dokusu nun özgünlüğü sebebiyle Pek çok yerli yabancı dizi ve sinema filminin çekiminin yapıldığı Güzelyurt Ihlara Vadisi ne 10 dakika Derinkuyu Yeraltı Şehrine 30 dakika uzaklıkta bulunan Güzelyurt Ankara- Adana otobanına 20 dakika Nevşehir Havalimanı na ise 45 dakika mesafede bulunmaktadır.

Tanıtım VideosuHizmetlerimiz