KAPADOKYA TAŞ KEMER VE MAĞARA OTELLERİ

KAPADOKYA TAŞ KEMER VE MAĞARA OTELLERİ


Kapadokya Tatili nin en önemli unsurlarından birisi de hiç şüphesiz konaklanacak otellerin konsepti dir. Kapadokya nın ruhuna uygun bir Kapadokya oteli nde konaklamadıktan sonra Kapadokya nın o mistik atmosferini teneffüs etmiş sayılmazsınız ve Kapadokya nın o büyülü , gizemli dünyasını görmüş olmazsınız.

kapadokya-otelleri denilince hiç şüphesiz akla tarihi taş kemer kapadokya-otelleri ve mağara odalardan oluşan kapadokya-otelleri gelir. Bazı kapadokya-otelleri hem taş-kemer hemde mağara odaları birlikte barındırabilirler.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer konu ise taş veya cave otellerin gerçekten tarihi özelliği olup olmadığıdır. Zira Kapadokya da ki otellerin bir kısmı son 10-20 yılda benzetilerek yapılan taş veya kayaların oyulması ile yapılan cave otellerdir. Kapadokya otelinizi seçerken konaklayacağınız otelin tarihi bir konak veya mağara olup olmadığına en az 150-200 yıllık bir geçmişi olup olmadığını sorgulamanız gerekebilir.

Yeni yapılmış taş veya cave bir otel daha konforlu daha lüks olabilir fakat size zamanda yolculuk hissini yaşatamaz , Kapadokya nın ruhunu o gizemli atmosferi orada hissedemezsiniz.

Kapadokya butik otelleri, Kapadokya cave oteller, Kapadokya mağara oteller, Kapadokya taş konaklar vb pek çok tanımlama aslında Kapadokya nın tarihi kemer taş konaklarını ve mağara odaları nı işaret etmektedir. Ürgüp otelleri, Göreme otelleri, Uçhisar otelleri, Nevşehir otelleri, Güzelyurt otelleri, Ihlara otelleri, Mustafapaşa otelleri, ortahisar otelleri içerisinde yeni yapılmış beton yıldızlı oteller veya benzetme ile yapılan taş-mağara oteller bulabileceğiniz gibi tarihi özelliği olan taş-kemer ve mağara oteller de bulabilirsiniz.

Kapadokya Ihlara Konakları & Caves Kapadokya nın en iyi korunan tarihi kasabalarından birisi olan Güzelyurt/Gelveri de mübadele den önce yaşayan karamanlı Ortodoks Hristiyanlar tarafından yapılmış tarihi konaklardan oluşmakta ve taş-kemer mimarinin en güzel örneklerini sizlere sunmaktadır. Yaklaşık 200 yaşındaki tarihi konakların kemer ve mağara odaları sizlere zamanda yolculuk hissini yaşatırken muhteşem hasandağı ve manastır vadisi manzarası na sahip terasın da görsel bir şölene yaşayarak , kemer –mağara restaurant ve şömineli cafe barında yöresel lezzetleri tadarak keyifli vakit geçirme şansına sahip olacaksınız.

KAPADOKYA DA BALAYI TATİLİ VE KAPADOKYA BALAYI OTELLERİ

Balayı Tatili hiç şüphesiz yeni evlenecek çiftler için düğün sürecinin en önemli unsurlarından birisi. Düğün telaşı içerisinde yaşanan büyük koşturmaca nın ardından nihayet başbaşa kalabileceğiniz ve düğün yorgunluğunu atabileceğiniz tek an. Balayı tatiliniz de dinlenmek güzel ama bu özel anı unutulmaz anılara dönüştürmek için biraz gezi, aksiyon ve aktivite de lazım. Bu nedenle Balayı tatiliniz için yapacağınız balayı oteli ve balayı mekanı seçiminde dinlenme, birlikte eğlenceli vakit geçirme, aktiviteler de olması lazım.

Düğününüz yazın sıcak günlerine denk gelmişse sahil bölgeleri ve deniz tatili alternatif olabilir peki sonbahar da veya ilkbahar da ve hatta kışın düğünü olanlar ne yapacak . Her çiftin bütçesi veya zamanı yurtdışı balayı tatili için yeterli olmayabilir üstelik ülkemiz de çok daha güzel balayı tatil yerleri varken ve hatta Dünya'nın önemli seyahat otoritelerinden birisi olan Lonely Planet bile Dünyanın en iyi balayı yeri olarak Kapadokya yı seçmişken neden sizde romantik bir balayı tatili için Kapadokya da periler diyarında keşfe çıkmıyorsunuz.

Kapadokya gerçekten de yılın her mevsimi , her ayı balayı çiftleri ne unutulmaz bir balayı tatili sunuyor. Kapadokya balayı otelleri nin tarihi kemer ve mağara balayı odalarında zamanda yolculuk yaparcasına konaklayabilir, Kapadokya balayı turları ile Kapadokya nın gizemli yeraltı şehirlerini, peri bacalarını, vadilerini, kaya oyma mekanlarını keşfe çıkabilirsiniz. Bunun dışında atv safari, balon turu vb pek çok etkinliğe de katılarak balayı tatilinizi çok daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Kapadoka Ihlara Konakları ve Lanora Turizm Travel seyahat acentasının Kapadokya balayı paketleri ile tarih, doğa,eğlence,macera ve aktivite dolu bir balayı tatili sizleri bekliyor.

Kapadokya Ihlara Konakları & Caves Otel nın sizler için hazırlanmış kemer veya mağara balayı odasında kahvaltılar ve akşam yemekleri dahil olarak misafirimiz olacak ve Lanora Turizm in profesyonel rehberleri ile Kapadokya turlarına katılarak Kapadokya yı birlikte keşfe çıkacaksınız.

Kapadokya bölgesindeki üst Myosen döneminde Erciyes, Hasandağ ve Güllüdağ'da meydana gelen vulkanik patlamalar sonucu bölgede, volkanik tüflerden geniş bir tarla oluşmuş ve on bin'in üzerinde Kızılırmak nehrinin erozyonu ve erozyonu yaşanmıştır. Yıllarca doğanın harikası olan baca kayaları ortaya çıktı. Eski Tunç Çağı'nda Asur uygarlığının nüfus bölgesi olan Kapadokya daha sonra Hitit, Frig, Pers, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. İlk Hıristiyanlar, 2. yüzyılda Roma İmparatorluğu'nun zulmünden kaçtılar. Antakya ve Kayseri üzerinden Kapadokya'ya geldi ve buraya yerleştiler. Kapadokya'dan yeraltı şehirlerini bulan ilk Hıristiyanlar, geçitlerin kolayca gözlenemeyecek şekilde yapıldığı ve yeraltı şehirlerinin Romalı askerlerin zulmünden kaçtıkları bu yer altı şehirlerine gizlenmiştir. Dışarıya çıkmadan yeraltı şehirlerinde uzun süre yaşadıkları için bu yeraltı şehirlerini provizyon odaları, havalandırma bacaları, şarap üretim yerleri, kiliseler, manastırlar, su kuyuları, tuvaletler ve toplantı odaları yaparak geliştirmişlerdir.


Tarih öncesi dönemlerde ilk insan yerleşimleri başlamış, insanlar yer altı şehirlerini volkanik kayalara, kendilerini vahşi hayvanlardan korumak amacıyla tüf biçiminde inşa etmiş ve bu yer altı şehirlerinde uzun süre yaşamışlardır. Türkiye'nin Kapadokya bölgesinde pek çok yeraltı şehri var ama en büyüğü Derinkuyu Yeraltı Şehri.


Birbirine bağlı odalar şeklinde yapılan bu şehirlerde, bazı odalar birbirine ancak sadece bir kişinin geçmesine izin verecek şekilde tünellerle bağlandı. Bu tünellerin giriş kapılarında, güvenlik nedeniyle tünelleri kapatmak için kullanılan devasa taş makaralar vardı.


Kapadokya Turları Kapadokya Balonları

Kapadokya bölgesinin ilk nüfusları Hatties, Luviler ve Hititler idi. 3000-2000 yıllarında B.C. Asurlar bu bölgede ticaret kolonileri kurmuşlardır. Kanes'te kurulan Asur dilinde çivi yazı tipi olan Kapadokya tabloları, dönemin sosyal ve politik hayatını aydınlatan, aynı zamanda ticari ve ekonomik anlaşmalar Anadolu'nun yazılı tabletleridir. Bu belgelere göre o dönemde Anadolu'da merkezi bir otoriteye bağlı olmayan küçük yerel krallıklar kuruldu. Bunlar genellikle ellerinde küçük bir alana sahipti ve huzur içinde yaşıyorlardı. Hitit İmparatorluğu'nun çekirdeğini yaratan bölge daha sonra Frigya ve Pers egemenliğine girdi. Pers uygarlığı bu bölgeyi Katpatuka olarak adlandırdı ve merkezi Mazaka idi. Datames Satrab (Starab: Pers'teki küçük bölge yöneticisi) Kapadokya'nın en büyük Pers kralı karşısında silah taşıdığı zaman, diğer Anadolu Satrabları ona destek oldu, ancak isyan basıldı. 33.c'de. Büyük İskender, Kapadokya'nın büyük bir bölümünü ele geçirdi. 188'de B.C. Roma egemenliğine giren Kapadokya, 100 B.C'de ele geçirildi. Mithridatesd tarafından Pontus kralı ancak 63 B.C. Pompeius, Mithridates'i mağlup etti ve Roma'nın egemenliği altında tekrar Kapadokya'yı aldı. Tiberius döneminde, Kapadokya, Roma bölgesinin statüsünü yükseltti.


Istanbul'dan Kapadokya
Kapadokya, Hıristiyan dininin yayılma dönemlerinde en önemli yerlerden biriydi. Hıristiyan dinin yayılmasını engellemek isteyen Romalı askerlerden kaçmaya çalışan ilk Hıristiyanlar, saklanmaya çok uygun olan Kapadokya bölgesine yerleştiler ve böylece tabiatlarına devam edebilecekler ve dinlerini yayabileceklerdi. Kaisera'dan Saint Basileious ve Nyssa'dan Saint Gregorios Kapadokya'ya yerleşti. 647 yılında A.C., Muaviye Kapadokya tarafından Kayseri'nin işgali ile birlikte Arap işgalleriyle bir araya geldi. 1072 yılında Selçukluların egemenliğine giren Kapadokya, 1399'da Osmanlı Sultanı Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.


Göreme Açık Hava Müzesi


Turunuzu kolaylaştırmak için Kapadokya bölgesini dört bölüme ayırabilirsiniz. Ürgüp ve çevresi, Göreme ve çevresi, Avanos ve çevresi, Güzelyurt ve çevresi. Sizinle bir harita almayı unutmayın. Daha ayrıntılı bir rehber için Kapadokya, yaşam ve seyahat rehberi, Peribacasi Publishing veya Moon Spotlight Kapadokya'dan Jessica Tamturk tarafından satın alınabilir.


Günümüzde Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya ve dünyanın en popüler balon turu merkezindeki Kapadokya balon turu, her yıl dünyanın her yerinden gelen milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Kapadokya'nın dünyanın en iyi varış noktası olduğunu düşünüyorum.