Masal Gibi Bir Balayı Kapadokya

Kapadokya birçok şehri içerisinde barındıran tatil ve tur bölgelerimiz arasında yer almaktadır. Başta Nevşehir ve Niğde olmak üzere Kırşehir, Aksaray, Kayseri illerinin de bir bölümünü kapsamaktadır. Kapadokya balayı turları için oldukça tercih edilmektedir. Birçok çiftin evliliğini taçlandırdığı Kapadokya, masal gibi bir balayı sunmaktadır.

Hem yaz turizmini hem de kış turizmini bünyesinde barındırması sebebiyle her mevsim ziyaret edilebilir. Erciyes kayak merkezine yakınlığıyla, kayak sporları ile ilgilenen çiftlerin işini oldukça kolaylaştırmaktadır.  Ayrıca peri bacalarının üzerinde düzenlenen balon turları ile evliliğinizin ilk günlerini eşsiz bir anıya dönüştürebilirsiniz. Konaklama mekânları ise adeta tarih sahnelerinden çekilmiş gibi çiftleri karşılamaktadır. Her şeyiyle muazzam bir tatil sunan Kapadokya, yeni evli çiftlerin evliliklerini süslemektedir.

Kapadokya Nasıl Gidilir?

Kapadokya İç Anadolu Bölgesi’nin merkezinde yer alan tatil bölgesidir. Havayolu ve karayolu ile ulaşım sağlanır. Kapadokya, Nevşehir ili ile özdeşleşmiş hale gelmiştir. Bu yüzden ilk varış noktası olarak Nevşehir seçilmektedir. Tatilin başlangıç noktası olarak kabul edilebilir. Eğer sadece belirli bir bölgeyi ziyaret etmeyi ve balayını burada geçirmek istiyorsanız, konaklama mekânını varış noktası olarak tercih etmenizde fayda olacaktır.

Havayolu seferlerinin artmasına bağlı olarak havayolu ulaşımı da oldukça gelişmiştir. Fakat en yakın hava alanı Kayseri’de bulunmaktadır. Eğer rotanızı kayak merkezine çizmediyseniz, amacınız peri bacaları eşliğinde balayı geçirmek ise dert etmenize gerek yok. Nevşehir ile Kayseri havaalanı arasındaki mesafe oldukça azdır ve karayolu ulaşımı da oldukça gelişmiştir. Tek yapmanız gereken balayı planlarınızı yapıp rezervasyon oluşturmaktır.

Karayolu ulaşımı ise oldukça kolaydır. Son dönemlerde artan karayolu çalışmaları ile Nevşehir'e ve Niğde’ye ulaşım oldukça kolaylaşmıştır. Şehir merkezlerinden sonrasında ise taksiler ile ulaşım imkânı sağlanmıştır.

Kapadokya Görülmesi Gereken Yerler

Kapadokya tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu da zengin bir kültür mirası anlamına gelmektedir. Tığraz Kalesi’nden başlayarak balayınızın ilk günlerini harika bir tarih şölenine çevirebilirsiniz. Nedir bu kalenin özelliği derseniz; içerisinde bulunan yer altı tünelleri ve mahzenleri ile tarihe adeta ışık tutmaktadır. Eğer tarih ile ilgilenen bir çift iseniz kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında ilk sıraya yazabilirsiniz.

Kapadokya balayı planlarınızı yaptınız fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız tur rehberleri bu konuda yardımcı olmaktadır. Fakat bir iki tüyo vermek gerekirse yeni evli çiftlerin ziyaret etmesi gereken yerler arasında Aşk Vadisi gelmektedir. Adında anlaşılacağı üzere romantizmi son seviyede yaşamak isteyenlere beklediğinden daha fazlasını sunacaktır.

Bir diğer ziyaret edilmesi gereken yer Deve Vadisi’dir. Adının deve olmasının sebebi ise; oluşan kaya şekillerinin deve biçimini almış olmasıdır. Birçok filmin seti olma özelliğine sahiptir. Televizyon karşısında gördüğünüz bu mekân şimdi ayağınızın altında bir adım uzakta bulunmaktadır. Evliliğinizin ilk günlerini böyle bir film sahnesinde yaşamak emin olun size oldukça hatıra bırakacaktır.

Eğer uzun süreli bir balayı tatil planı yapmış iseniz görmeniz gereken yerler başlıca şu şekilde sıralanabilir; Göreme, Avanos, Ürgüp, Aynalı Kilise, Çavuşin, Güllüdere Vadisi ve Kaymaklı olarak plan yapabilirsiniz.

Kapadokya Yapılacak Aktiviteler

Kapadokya denilince akla ilk olarak balon turları gelmektedir. Turların keyfi ise gün doğumu izlerken çıkar. Sabahın erken saatlerinde balon tur alanlarına gelmeniz gerekiyor. Eğer geç kalırsanız sonra ki tur programına katılabilirsiniz. Onlarca balonun birden havalandığı alan adeta fantastik film sahnelerini aratmamaktadır.  Kapadokya balayı için unutulmaz anılar oluşturmak ve eşsiz bir deneyim kazanmak için balon turları olmazsa olmazlar arasında yer alır. Tecrübeli pilotlar eşliğinde güvenle peri bacalarını ve tüm Göreme’yi kuş bakışıyla görebilirsiniz.

Sadece balon turları ile değil, Kapadokya Balayı süresince Kızılırmak üzerinde gondollar ile romantik saatler geçirebilirsiniz. Gondol turları oldukça kapsamlıdır. Zamanın nasıl geçtiğinin farkında bile olmazsınız. Güzel başlangıçlar ile taçlandırdığınız evliliğiniz için eşsiz, unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

Yapılacak aktiviteler saymak ile bitmez fakat son bir öneri de daha bulunmak yeni evli çiftlere faydası olacaktır.  Kapadokya’da safari seferleri ile Güney Afrika çöllerini aratmamaktadır. Tek yapmanız gereken dört çeker bir araç ayarlamak ve dağ tepe, yamaç bayır demeden safarinin keyfini çıkarmaktır.

Görüldüğü üzere balon turları ile Peri Bacalarını keşfedebilir, gondol turları ile Venedik’i ayağınıza getirebilirsiniz. Safari turları ile kendi rotanızı oluşturabilir eşsiz bir balayının tadını çıkarabilirsiniz. Kapadokya Balayı yeni evli çiftlere hava, su ve gezinti turları ile oldukça zengin bir aktivite listesi sunmaktadır.

Ayrıca at çiftliklerinin yoğun olması sebebiyle at binme aktiviteleri de gerçekleşmektedir. Su sporları ile ilgilenen çiftler için rafting, görsel şölen izlemek isteyen çiftler için ise zelve mapping gösterileri sunulmaktadır. Zelve mapping ile dünyanın oluşum sürecinden insanın tarih sahnesine çıkışına kadar birçok görsel sunulmaktadır.  Üstün ses efektleri ile dünyanın varoluşuna şahit olabilir, bu anları ruhunuzun derinliklerinde hissedebilirsiniz.

Balayı sürecinde çiftlerin en çok arzu ettikleri; gelinlik ve damatlık ile fotoğraf çekinmektir. Masal gibi bir tatilin de böyle fotoğraflar ile süslenmesi gerekir. Kapadokya balayı döneminde profesyonel fotoğrafçı ekipleri ile bu sorununuzda çözülmüş olmaktadır. Dikkat etmeniz gereken nokta, anlaşmalı paket içerisinde otel tarafından fotoğraf hizmeti sunulup sunulmadığına bakmaktır. Aksi takdirde bağımsız çalışan fotoğrafçılar bu konuda biraz yüksek bir fatura çıkarabilir.

Kapadokya Konaklama

Taş evleri ve odaların karşısında balon manzaraları ile masal gibi bir balayı sunmaktadır. Kapadokya sadece bu konaklama alanları için bile ziyaret edilebilir. Tarihten esinlenerek yapılmış otelleri, serpme kahvaltıları ve akşam yemekleri ile adeta cennetten bir köşe gibi durmaktadır.

Kapadokya oldukça geniş bir alana yayılmasına karşın konaklama merkezleri Nevşehir ve Niğde çevresinde toplanmıştır. Konaklama alanları genel olarak şömine ve jakuzi ile kullanıcılarına mükemmel bir tatil sunmayı amaçlar. Kapadokya balayı planı yapan çiftler sunulan imkânlar ile romantik saatler geçirebilir.

Konaklama fiyatları her bütçeye uygun olarak fiyatlandırılır. Oda çeşidi ve paket içeriği olarak hizmete sunulur. Odalar ise; standart odalar ve Premium odalar gibi sınıflara ayrılmaktadır. Odalar da genel itibariyle kendilerine ait terasları mevcuttur. Sabah zinde başlamak için köy kahvaltısı, taze meyve ve yöresel yemekleri ile harika bir balayı geçirebilirsiniz.

Kapadokya balayı rezervasyonunuz sizin istediğiniz gibi gerçekleştirilir. Talep doğrultusunda oda güller ile donatılır ve sürprizler hazırlanır. Otel müşteri politikalarına bağlı olarak hava alanı servisleri ile hava alanından alınıp kalacağınız otele getirilirsiniz. Bütün misafirler için hoş geldin organizasyonu yapılmaktadır. Misafirlerin kendilerini özel hissetmeleri ve konukseverliği göstermek adına odalarına özel ikramlarda bulunulur. Ayrıca günlük gazete ve sınırsız internet erişimi mevcuttur.

Akşam yemekleri için mum ışığında yemek rezervasyonu yapabilir ya da odanızda size özel akşam yemeği planı hazırlatabilirsiniz. Yöresel lezzetler eşliğinde romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Odanıza özel ikram talebinde bulunabilirsiniz.

Görüldüğü üzere Kapadokya balayı ile masal gibi bir balayı geçirebilir, unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz. Bu anıları fotoğraf halinde saklayabilirsiniz. Bu eşsiz balayı tatili için tek yapmanız gereken rezervasyon oluşturmaktır. Yeni evli çiftlerin en çok kaçırdığı noktalardan bir tanesi de balayı planlarını nikâhtan sonraya ertelemeleridir.  Nikâh tarihinden sonra oluşturacağınız balayı rezervasyonu ile düşünmeden balayına çıkabilirsiniz.  Tüm planlarınız hazır ve biletlerinizi de almışsanız muhteşem ve romantik bir balayı sizi bekliyor demektir.